Pui de perus?

Discutii legate de papagali

Pui de perus?

Mesajde edy12006 » 09 Feb 2013 14:10

Salutari!

Cand eram copil mereu mi-am dorit sa am pus de perus. Am avut peste 7-8 perechi, doua dintre ele au depus si oua. Din pacate nu am avut norocul sa vad puiii, intrucat la una dintre familii, femela a murit, iar la cea de-a doua familie, nu au vrut sa cloceasca ouale. Voi ati avut experiente de genul?
edy12006

Advertisement

Re: Pui de perus?

Mesajde Administrator » 09 Feb 2013 16:27

Eu unul din cate perechi de perusi am avut, niciodata nu au avut "chef" de ouat si implicit clocire. Am tot citit documentatie de specialitate, le-am oferit tot ce le este necesar dar nu am avut noroc. Cred ca aceste lucruri se intampla fix atunci cand nu iti bati capul. Poate daca cineva are puiuti ne povesteste mai mult si poate ne aduce si noua ceva poze cu ceva puiuti.
Administrator
Administratorul site-ului

Re: Pui de perus?

Mesajde edy12006 » 09 Feb 2013 17:01

Probabil depinde mult si de modul in care ii tratezi. Eu spre exemplu, ii lasam mai mult liberi, in camera, sa faca ce vor, iar mancare le dadeam la discretie. Cei mai multi pe care i-am avut erau foarte grasi, ultimul dintre ei il tineam in curte, pe gazon, ca pe gaina. Nu putea sa se ridice mai mult de 5 cm de la sol. Intr-un final o pisica i-a venit de hac, insa a trait cel mai mult dintre toti pe care i-am avut, aproximativ 7-8 ani.

Una dintre femelele care a depus oua a facut acest lucru la o varsta de 3-4 ani daca nu ma insel, timp in care a crescut si a stat in permanenta alaturi de mascul.
edy12006

Înapoi la Papagali